Українська мова 6 клас
Тема. Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Тема. Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль
Мета: поглибити
й систематизувати знання учнів про
іменник як частину мови: загальне
значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль; ознайомити з новими
граматичними категоріями; збагачувати активний словниковий запас учнів.
Розвивати ключові компетентності: соціальну, комунікативну, інформаційну, творчу, уміння вчитися. Розвивати зв'язне мовлення, творче і логічне
мислення, образне уявлення, пам'ять,
увагу, здібності працювати у творчих групах і
самостійно. Виховувати любов до природи, її краси, любов до рідної мови,
кмітливість, наполегливість та старанність у навчанні, культуру мовлення
Тип уроку.
Урок формування нових знань
Форма уроку: урок - казка
Обладнання: підручник С.Я. Єрмоленко, В.Т.Сичова, М.Г. Жук «Українська мова: підруч.
для 6 кл. загальноосвтн. навч.закладів – К.:Грамота.2014 – 272 с.», таблиця
“Іменник – самостійна частина мови”, картки-опори, індивідуальні картки,
“Чарівна валіза”, збірки “Прислів’я та приказки”, “Народні прикмети”,
аудіозапис музичного твору П.Чайковського
“Пори року”
Метод:
гра, проблемно-пошуковий, словесний, критичного мислення ( інтерактивні вправи “Сенкан”,
“Незакінчені речення”, “Мозковий штурм”), практичний, робота в групах.
Хід уроку
І.
Організаційний момент
"Психоформула"
(настанови на початку уроку)
Люблю я
свій розум,
Увагу та
пам'ять.
Працює
мій мозок.
І вчусь
я старанно.
Сприймаю
все нове
І мислю
логічно.
Учителя
слово
Здійсню
практично.
ІІ Актуалізація опорних знань
1.Інсценівка
лінгвістичної казки “У країні Мовознавства”
Лісовою стежкою, вкритою осіннім
листям, крокувала дівчинка Неля. Її вабила до себе невідома країна. Ще здалеку
вонапобачила табличку, на якій великими літерами було написано: “Мовознавство”.
«Цікаво, хто живе у цій країні, які тут закони і порядки?» – з такими думками Неля
постукала у величезну браму, яка відразу відчинилася, і наша мандрівниця
потрапила на залиту сонцем вулицю. Мешканці країни, побачивши дівчинку,
засипали її запитаннями:
-Хто?
-Яка? Чия ?
-Що робитемеш?
-Звідки? Куди?
З якою метою?
-Скільки днів
гостюватимеш?
Неля
розгубилася і не знала, що відповісти. ЇЇ повели до прекрасної феї Морфології,
яка була володаркою князівства Частиномовії
у величезній країни Мовознавства. Привітавшись, фея запропонувала
розшифрувати цифрову схему
10
|
3 6 1
|
Неля:
Друзі, допоможіть мені з’ясувати, які частини мови зустріли мене біля брами?
Учні. В
українській мові десять частин мови: шість самостійних, які мають і лексичне і
граматичне значення; три службових, що не мають лексичного значення, а служать
для зв’язку самостійних слів у реченні. Окремою частиною мови є вигук, який не
має ні лексичного, ні граматичного значення. Він виражає почуття, спонукання до
дії, але не називає їх.
Неля.
Так, кожна частина мови має властиві тільки їй лексичні значення, морфологічні
ознаки, синтаксичну роль. Жодну частину мови не можна сплутати з іншою.
ІІІ
Мотивація навчальної діяльності
1.
Слово
вчителя
Фея Морфологія.
1.
А
сьогодні, діти, я запрошую вас на одну з вулиць країни Мовознавства. Давайте
спробуємо розгадати її назву.
2.Лінгвістична гра “Подумай і відповідь дай”
Завдання:
відгадайте загадки. Якщо правильно впишите в горизонтальні рядки відгадки, то у
вертикальному рядку прочитаєте назву частини мови
|
|
|
1
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
1.
Через воду він
проводить, асам з місця вік не сходить.(Міст)
2.
В’ється, в’ється, в небо проситься. (Дим)
3.
Червоне коромисло через
річку повисло. (Веселка)
4. Сам стоїть на довгій ніжці,хаток
чорних має багато. (Соняшник)
5. Що в хаті взимку
замерзає, а надворі ні? (Вікно)
6. Сам на собі хатинку возить( Равлик)
7. П'ять комірчин, а одні
двері. (Рукавиця)
Фея Морфологія. Так. Справді, ця частина мови – іменник. І ви вже знайомі з нею з
початкових класів. Учень-інформатор підготував нам повідомлення про іменник.
3.Інформаційна хвилинка.
Повідомлення
учня-інформатора “Що це за частина мови?”
Античні віки
називають частину мови – ім’я.Що це за частина мови? Сьогодні такої частини
мови, наче й нема. Але ж кажемо ми іменник, прийменник, займенник – назви
частин мови, куди входить частинка імен-(ймен-).Справді, в античні часи частина
мови ім’я означала не тільки іменник, а ще й прикметник, числівник. Перестала
існувати назва ім’я з 1914 року. Іван Нечуй-Левицький вперше чітко поділяє цю
велику і єдину частину мови на три: существительны, прилагательны,
числительны.Назву іменник почали вживати з 1873 року.
ІV Оголошення теми та очікуваних
навчальних результатів
Фея Морфологія:
-Сформулювати
тему, мету і завдання уроку допоможете ви, діти.
«Мозковий штурм»
-Чого ви
очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Ваші ідеї.
V
Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу
1.Інсценівка
лінгвістичної казки “У країні Мовознавства”
Фея Морфологія
-Так ось,
шановні гості, ми з вами і потрапили на
вулицю Іменників.А я знаю, діти, що ви вже багато знаєте про іменники.
2.Робота з таблицею “Іменник як самостійна частина мови”
а) Розгляд
таблиці
б) Постановка
проблемного запитання
-Що нового про
іменник ви знайшли в таблиці?
3.Опрацювання
теоретичного матеріалу підручника (с.91-92)
Фея Морфологія
«Незакінчені
речення»
1.Іменник – частина мови, яка…
2.Іменник має
такі морфологічні ознаки…
3.У реченні
буває…
VІ.
Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи
Фея Морфологія
2.
А
зараз, діти, я разом з Нелею дізнаюся, як ви вмієте практично застосовувати
свої знання.
1.Поетична хвилинка
Спишіть вірш,
назвіть морфологічні ознаки іменників, визначіть
синтаксичну роль.
Осінь на узліссі фарби
розбавляла,
Пензликом легенько листя фарбувала.
Пензликом легенько листя фарбувала.
Вже руда ліщина, пожовтіли
клени.
В пурпурі осіннім тільки дуб зелений.
В пурпурі осіннім тільки дуб зелений.
Утішає ясен: « Не
сумуй за літом!
Геть усі діброви в золото одіто.
Геть усі діброви в золото одіто.
2.Гра «Визбирувач»
Випишіть іменники. З перших букв складіть слово)
Перемога,
весело, кожен, орнамент, дорога, високо, прекрасний, одяг, допомагати, творити,
робота, повільний, острів, великий, три, синій, журба.
(Перемога,
орнамент, дорога, одяг, робота, острів, журба – подорож)
3. Релаксація “Уяви осінній настрій”
Звучить
мелодія П.Чайковського “Пори року”
Фея Морфологія.
- Перш ніж
розпочати творчу серйозну роботу, давайте трохи перепочинемо й перенесемося до
осіннього лісу. Заплющіть, будь ласка, очі. На вашому обличчі з’являється
щаслива посмішка. Осінь… Чаруюча краса. Уявіть собі цю пору року… Ви повільно
розплющуєте очі й повертаєтесь до кабінету
- Що ви
уявили? Виразіть своє бачення словами.
4.Ґронування
1)
Запишіть
центральне слово або фразу
2)
Запишіть
слова чи словосполучення, які спадають
на думку з обраної теми
дощ чарівниця
золота
3)
Встановіть
якомога більше зв’язків між словами (осінь-чарівниця, золота осінь,щедрий
урожай, дощова осінь, сумна пора, опадає листя восени)
4)
Складіть
речення із словосполученнями
( Наприклад. Прийшла
золота осінь. Осінь – пора листопаду. Осінні дощі навівають сум, а сонячні дні
дарують радість.)
6. Рольова гра (творча робота в групах)
Фея Морфологія
Попрацюймо в
групах.Ссеред вас є і юні поети, і юні письменики, і юні пошуковці, і юні
індивідуми. Для роботи вам потрібно вибрати спікера групи, секретаря,
доповідача
“Юні прозаїки”
– висловіть свої думки у вигляді невеликого прозового твору-есе
“Юні поети” –
висловіть свої думки про осінь у формі сенкена
Сенкан – це
п’ятирядковий неримований вірш
1.Перший рядок
– слово, яке позначає тему
2.Другий рядок
– опис теми, який складається з 2 і більше слів.
3.Третій рядок
називає дію, пов’язану з темою і складається з 3 і більше слів
4.Четвертий
рядок є фразою, яка складається з 4 і більше слів, висловлює ставлення до теми,
почуття
5.Останній
рядок складається з одного слова. Це може бути синонім, антонім чи
спільнокореневе слово
“Юні
пошуковці” – випишіть зі збірок осінні прикмети, загадки, прислів’я про осінь
“Юні
індивідуми” – індивідуальна робота з картками
(Індивідуальна
робота з 1 учнем біля дошки.)
Картка
Запишіть
речення.Визначіть у іменниках рід, число, відмінок.
Осінь усьому
рахунок веде.
Осінь на землю
тихенько спускається
2.Перевірка виконання групами завдань.
Заслуховування
доповідачів від груп.
3.Оцінювання і самооцінювання
Фея Морфологія
-Молодці,
діти, ви гарно попрацювали. А ви знаєте, що у нас у класі є ”Чарівна валіза”.
Запишіть, будь ласка, на кленових листочках осінні слова, які ви запам’ятали і покладіть до валізи.
VІІ .Узагальнення
та систематизація набутих знань
1.
Рефлексія. «Мікрофон»
-
Чи
сподобалась вам подорож? Чим саме?
- Чи досягли ви очікуваних результатів? Яких саме?
-
Ось
і урок наш закінчується. Перед тим, як попрощатися з вами, Неля вирішила
записати у свій щоденник усе, про що сьогодні дізналася. Першими рядками були:
“Перебуваючи у країні Мовознавства, я дізналася ,
що морфологія – це…”
-
Що записала Неля у своєму щоденнику про Морфологію?
-
Яка
частина мови називається іменником?
-
Які
морфологічні ознаки іменника ви знаєте?
-
Яку
синтаксичну роль виконує іменник у реченні?
VІІІ. Диференційоване домашнє завдання
Підготйте усну розповідь про іменник (параграф 27)
Випишіть з
художньої літератури 5 речень, визначіть синтаксичну роль іменників,
морфологічні ознаки або вправа 209 (на вибір)
*Складіть вірш
про осінь
*Зобразіть малюнкове
письмо “Щедра осінь”
ІХ. Підсумок
Фея Морфологія
-
Чи
відчуваєте ви насолоду від приходу осені?
-
Як
ви почуваєте себе зараз?
-
Я
бачу, що настрій ваш покращився. Це дуже приємно.
-
Дякую
за урок. Рада буду бачити вас на наступному уроці в такому ж настрої
Немає коментарів:
Дописати коментар