середа, 29 листопада 2017 р.

Урок-дослідження

Українська мова 6 клас
Тема. Загальні і власні назви. Велика буква і лапки у власних назвах.
Мета: повторитивідомості про загальні і власні назви, вчити їх розрізняти; домогтися засвоєння ними правил вживання великої букви і лапок у власних назвах; удосконалювати відповідні орфографічні вміння й навички. Розвивати ключові компетентності: вміння вчитися, пізнавальну, соціальну, комунікативну, творчу.Розвивати культуру усного й писемного мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, вміння аналізувати мовний матеріал, спостережливість, самостійність, творчі здібності. Виховувати почуття любові й шани до української мови, любов до природи, кмітливість, старанність і наполегливість у навчанні.
Тип уроку. Урок формування практичних умінь і навичок
Форма уроку: урок - дослідження
Обладнання: підручник,  кросворд
Метод: гра, робота в змінних групах (парах), критичного мислення (“Мозковий штурм”), дослідницько-пошуковий, пізнавальний, самостійної роботи, практичний
Література
1 .   Українська мова. 5 – 12 класи: Програма для загальноосвітніх навчальних закладів / Г.Т.Шелехова, В.І.Тихоша, А.М. Ковальчук та ін. – К.: ВТФ «Перун», 2005.
1.     С.Я. Єрмоленко, В.Т.Сичова, М.Г. Жук «Українська мова: підруч. для 6 кл. загальноосвтн. навч.закладів – К.:Грамота.2014 – 272 с.
2.     Вердіна С. В., Панченко А.Г. Секрети педагогічної майстерності. Уроки для вчителя. – Х.: Вид. група «Основа», 2008. – 111с.
1.           Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання: Наук. – метод. Посібник. – К.: Вид. А.С.К., 2004. – 192с.
2.           Кобцев Д.А. Українська мова: Диктанти. Завдання. Правила. 7 клас. – Х.: Торсінг, 1999. – 192 с.
3.           Нестандартні уроки з української мови та літератури. Випуск 1 / Упор. К.Ю.Голобородько. – Х.: Вид. група «Основа», 2006. – 304 с.
4.           Сучасний український орфографічний словник / Укладач В.Ф.Жовтобрюх. – Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2006.
 Український правопис / 4-те вид., випр. й доп. -  К.: Наук. Думка, 1994.          

Хід уроку

І Організаційний момент

Аутотренінг

Я – учень

Я – особистість творча
Я думаю, замислююсь
Я хочу знати

ІІ Актуалізація опорних знань

1.Повторення ключових питань
1) Що означає іменник?
2)Назвіть морфологічні ознаки іменника?
3) Яку синтаксичну роль у реченні виконує іменник?
4) Які іменники належать до істот, а які до неістот? Наведіть приклади.
2.Фронтальна перевірка виконання учнями домашніх завдань
3.Розподільний диктант
Іменники назви істот та назви неістот запишіть у дві колонки
Земля, сонце, мурашка, пісня, соловей, життя, рибина, натхнення, відкриття, личинка, жар-птиця, черевик, мікроб, троянда, колібрі, картина, дівчатко, зіронька, краб, богатир, народ

ІІІ Мотивація навчальної діяльності

1.Постановка пізнавального завдання
         У прекрасній країні жили-були собі слова. Кожне з них – перлина. Звучали вони гордо, чарівно. Усе більше і більше ставало слів у цій країні. Ніколи вони не сварилися, жили дружно, допомагали одне одному.
         Та ось трапилось лихо.Засперечалися слова між собою.Одні назви стали доводити, що вони головніші, бо їх багато, а інші зовсім задерли носа, порівнюючи себе з першими. Мабуть і до бійки дійшло б…
Давайте спробуємо дослідити  і з`ясувати  це питання  та їх примирити.
2.Лінгвістична гра “Сховані слова (Діти об’єднуються у групи “Лінгвісти” та “Перекладачі”)
Завдання групі “Лінгвісти” – впишіть у клітинки відповідні іменники. У виділеному вертикальному рядку прочитаєте їх назву.




1













2






3


















4








5












6







1.Вірш Т.Шевченка, який починається словами “Як умру, то поховайте…” (Заповіт)
2.Поема О.Пушкіна (“Полтава”)
3.Розділ науки про мову, що вивчає звуки мовлення.(Фонетика)
4.Автор вірша  “Як добре те, що смерті не боюсь я…” (В.Стус)
5.Обласний центр України, розташований на річці Південний Буг. (Вінниця)
6.Найбільша річка України. (Дніпро)
Завдання групі “Перекладачі” – перекладіть українською мовою російські іменники, впишіть їх у клітинки, і у виділеному стовпчику прочитайте слово
“загальні”

1





2







3





4







5





6







7





8







1.Извозчик. (Візник). 2.Выговор. (Догана). 3.Штык (Багнет). 4.Кушанье,блюдо. (Страва). 5.Скула. (Вилиця). 6.Позор. (Ганьба). 7.Признак. (Ознака).8.Просвещение. (Освіта)
Відповіді доповідачів (група “Лінгвісти” – власні назви, група “Перекладачі” – загальні назви).

ІV Повідомлення теми та очікуваних навчальних результатів

-   Постановка проблемно-дискусійного питання
-   Що вам відомо про власні та загальні назви?
-   Про що ще хочете дізнатися з цієї теми?

V. Усвідомлення учнями навчального матеріалу

1.Лінгвістична задача
 У реченнях, записаних на дошці, пояснити й зіставити однозвучні слова з різним значенням.
          На небі світить зірка. (Небесне світило)
          На лузі пасеться Зірка. (Кличка тварини)
          На столі лежить «Зірка». (Газета)
-   Чому слово зірка пишеться по-різному?
2.Самостійне опрацювання учнями теоретичного матеріалу
(підручник, параграф 29 с. 96,98)
2.Гра «Навчаючи –вчусь»
Учні об’єднуються в групи «Учитель» та «Методист»
Група учителів готує усне лінгвістичне повідомлення на тему «Загальні та власні назви. Велика буква і лапки у власних назвах».
Група методистів складає рецензію на виступ  іншої групи (науково-обгрунтована оцінка виступу, підкреслити сильні й слабкі сторони повідомлення, уточнити й доповнити матеріал).

VІ Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи

1.     Вибіркова робота
Завдання: із поданих іменників випишіть лише власні назви, поясніть правопис
Газета, добро, Україна, біль, Карпати, дерево, будинок, Тарас Шевченко, газета «Урядовий кур'єр», пароплав, критика, Київ, Дніпро, сузір’я, Велика Ведмедиця, Спасівка, поезія “Сон”, учениця, Президент України.
2. Гра«Хто швидше»
Дослідження-пошук
Завдання: підберіть до іменників – власних назв потрібні за значенням іменники- загальні назви. Запишіть їх.
1) …… Хрещатик                           6) ……”Соняшник”
2) …… Севастопіль                        7) ……Україна
3) ……Петро                                  8) ……Дніпро
4) ……Оксана                                 9) ……”Орбіта”
5) ……”Жигулі”                             10) ……”Мудра дівчина”
-   Чи можемо ми сказати,яка назва головніша - власна чи загальна?
3. Рухова гра-конкурс “Хто більше?”.
Завдання: доповніть кожну групу слів власними назвами
1)    Свята: Маковія, ….
2)    Географічні назви: Лебедин ….
3)    Клички тварин: Мурка,….
4)     Назви художніх творів: оповідання ”Пилипко”, ….
5)     Астрономічні назви: планета Меркурій, ….
4.Творча робота
Учні об’єднуються у дві групи”Художники” і “Журналісти”
Завдання групам
Написати твір-опис (“Художники”) і твір-роздум (“Журналісти”) на тему “Зоопарк”. У текстах підкресліть іменники-назви істот.
Презентація творчих робіт.
Для учнів початкового рівня Вправа 226
5. Лінгвістична гра “Редактор”.
Виправте помилки
Леся Українка, великдень, майдан Незалежності, день Незалежності, верховна Рада, Полярна зірка, День конституції україни, поезія _Сон_ , різдво Христове, К(к)олобок, Тарас григорович Шевченко

VІІ Узагальнення та систематизація набутих знань

Рефлексія
-Чи  важко вам було виконувати завдання?
-Що полегшувало вам роботу? А що заважало?
-Що нового ви дізналися, зрозуміли, навчилися?
-Чи знайшли ви відповіді на поставлені на початку уроку запитання?

VІІІ Диференційоване домашнє завдання

Вивчіть  параграф 28.
1.     Виконайте вправу 230.

2.     *Дослідіть і запишіть походження та значення свого імені, прізвища

Немає коментарів:

Дописати коментар

Відеопоезія

І.Франко "Мій Ізмарагд" https://docs.google.com/presentation/d/1MsbafPUgISTW1zgHe_e57goEoqnP6uXIpoocpdPNgLU/edit?usp=sharing