субота, 2 грудня 2017 р.

середа, 29 листопада 2017 р.

Урок-гра

«Щоб у серці жила Батьківщина: до 25-річчя Незалежності України». 
 (урок-гра)
Мета:
навчальна - поглибити знання учнів про нашу державу – Україну, її історію, продовжити ознайомлення учнів з державними символами, формувати національну свідомість;
розвивальна - розвивати пізнавальний інтерес до вивчення історії, , культури та традицій рідного краю;
виховна - виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гідності, любові та поваги до історії Батьківщини, рідного краю, прагнення примножувати своєю працею здобутки українського народу,.
Обладнання: державні символи України, вислови про Україну та  Батьківщину,ноутбук, презентація
Форма проведення: урок-гра.
Міжпредметні зв'язки: географія, історія України, українська мова, музика.
Вікова категорія: 6 клас

                                           Хід уроку

І. Організація класу.
Привітання
Учитель:
Доброго дня,  діти! Ось і розпочався новий навчальний рік. Він усіх дітей запросив за шкільні парти. Дозвольте привітати вас із першим уроком  у цьому навчальному році.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель: Прочитайте вірш (на дошці записано).
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай,
Рідніша їм своя пустиня
А ніж земний в чужині рай.
Їм красить все їх рідний край.
Нема без кореня рослини,
А нас людей, без Батьківщини.
                                                                                                       М. Чернявський

-         Про яку святиню йдеться у вірші?
-         Про Україну.
-         А що незвичного в цьому вірші?
-         Коли скласти перші букви кожного рядка, утвориться слово. Це акровірш.
-         Яке слово утворилося?
-         Україна.
-         Тож, напевно, ви здогадалися, про що йтиметься мова на нашому першому уроці?
-         Про нашу Батьківщину.
     -   А як ви думаєте, чому саме про це?
-   Бо 24 серпня наша країна відзначила 25-річчя  з дня незалежності.
     -  Якою є наша держава?
Вправа «Асоціативний кущ».
(Дібрати епітети до поданого слова).    


Радиальная диаграмма
Словникова робота.
Суверенітет (державний) - верховенство і незалежність державної влади, що проявляється у внутрішній і міжнародній діяльності держави.
Незалежність України - проголошена за волевиявленням народу на референдумі 1.12.1991р.
Демократія - народовладдя; політичний лад, в якому встановлені і здійснені на практиці демократичні принципи в усіх сферах життя.                                      
Правова держава - демократична держава, що має ефективну, чітко налагоджену законодавчу систему, яка забезпечує дотримання законів, і високу правову культуру громадян.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Учитель. Тема нашого уроку: «Щоб у серці жила Батьківщина: до 25-річчя Незалежності України». Ми сьогодні поглибимо свої знання про Україну та спробуємо  розібратися,  який внесок ми можемо зробити у становлення своєї держави.

ІV. Актуалізація знань учнів.
Учитель. Кожна людина найбільше любить той край, де народилася і живе. Кожен пишається своєю рідною землею. Завжди хоче сказати про неї якнайкраще. Що ви знаєте про  Україну?
Повідомлення учнів.

-         За площею територія України 603, 7 тис. кв. км. серед Європейських держав Україна поступається лише Росії.
-         Загальна протяжність кордонів близько 6500км
-         Нашими найближчими сусідами є росіяни, білоруси, поляки, чехи,
     словаки, угорці, румуни, молдавани, болгари.
-         Населення України - близько 46 млн. чоловік.
-         Найбільша гірська система в Україні - Карпати.
-         Найбільша річка - Дніпро.
-         Україна - це держава. Вона має свою Конституцію - Основний Закон, тобто правила за якими живуть українці. Її прийнято Верховною Радою України 28 червня 1991 року.
-         24 серпня 1991 року прийнято Акт проголошення незалежності України. Україна є суверенною  і незалежною, демократичною, соціальною правовою державою.

V. Опрацювання матеріалу.
1. Перегляд презентації «Слава і воля України»

2. «Державні символи України» 
Учитель. Кожна держава має свою символіку. Що це означає?
 Символ - це знак, умовне позначення якогось предмета чи явища. Вистраждавши  виборовши волю, Україна тепер має свої державні символи, які уособлюють її історію, її сутність, тобто найбільш характерне для неї.
- Знак, що символізує владу держави? 
- Герб.
- Найголовніша пісня країни.
- Гімн.
- Символ міцності та незалежності держави.
- Прапор.
- Коли була прийнята Конституція України, де зазначили державні символи?
- 28 червня 1996р. Ст. 20 «Державними символами України є Державний прапор України, Державний герб України, Державний гімн України».

Учитель. Дайте відповіді на запитання.
-         Що таке прапор?
-         Це офіційна емблема держави, що символізує суверенітет.
-         Коли відзначають день Державного прапора?
-         23 серпня.
-         Що являє собою національний прапор України?
-         Прямокутне полотнище, яке складається з двох різних за шириною, горизонтально - розташованих смуг: верхньої - синього кольору, нижньої жовтого кольору.
-         Що означають ці кольори?
-         Жовтий - колір пшеничної ниви, зерна, що дає життя всьому сущому на землі. Це колір жовтогарячого сонця, без ласкавих променів якого не визрів би хліб. Блакитний - колір ясного, чистого, мирного неба.
Учитель. Продовжіть речення.
- Герб - це… 
- Символ влади, емблема держави.
- Герб зображується на  …
- Прапорах, грошових знаках. печатках, офіційних документах.
- Малий герб України виглядає як …
- Золотий тризуб на синьому фоні.
- Тризуб символізує
- Спорідненість поколінь, мир і творчу працю. Це символ відродження Батьківщини, її традицій, продовження славних сторінок нашої історії. Тризуб трактується як символ княжого роду, символ влади над трьома світами, схематичне зображення слова «свобода», «воля».
-         Гімн - це …
-         Найголовніша пісня держави, яка виконується під час проведення урочистих заходів: Під час державних і національних свят, при врученні нагород, дипломів, атестатів.
-         Ким написаний гімн?
-         Поет П.Чубинський, композитор М.Вербицький.
-         Коли Верховна Рада затвердила цей музичний твір як Державний гімн України?
-         16 січня 1992 р.

Учитель: Скажіть, як треба себе поводити під час звучання державного гімну?
Учні: Під час звучання гімну присутні встають і стають обличчям до Прапора України і з трепетом у душі слухають мелодію і співають.
Звучить мелодія державного гімну України.  Усі встають і співають гімн.

3 . Гра «Лийся пісня»
У всьому світі відома українська мелодійна пісня. І сьогодні ми перевіримо, наскільки ви знаєте українські народні пісні. Спробуйте показати назву пісні не використовуючи слів , алише за допомогою рухів.
 1. «Ой на горі та й женці жнуть».
 2. «Розпрягайте хлопці коней».
 3. «Чом ти не прийшов».
 4. «Ой на горі два дубки».
 5. «Несе Галя воду».
7. «Ой у лісі калина».

4. Гра –перекладач «ОЙ, ЯКА ЧУДОВА УКРАЇНСЬКА МОВА!»
 Наш а мова завдяки своєму лексичному багатству, словотворчими можливостями здобула світове визнання. Про це свідчить перемога у 1934 році на конкурсі в Парижі, де вона була визнана, поряд із французькою та перською як найкраща та найбагатша мова світу.
Наша мова – багатогранна, хвилююча, ласкава. Вона є невичерпним джерелом мудрості, краси, мужності та незламності духу. Тому ми повинні вивчати її, любити та гідно користуватися її незліченними багатствами.
Як довго ждали ми своєї волі слова,
І ось воно співа, бринить.
Бринить-співає наша мова,
                                             Чарує, тішить і п'янить
-Як ви розумієте слова відомих українських письменників?
1.                Коли забув ти рідну мову –
Яка б та мова не була –
Ти втратив корінь і основу,
Ти обчухрав себе дотла. (Дмитро Білоус)
2.                Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову. (Ліна Костенко)
3.                Мова зникаєне тому, що її не вчать інші, а тому, що нею не говорять ті, хто її знає (Х. Арце).
Яка українська мова мелодійна та гарна, але іноді прикро чути її із суржиком. Тому ми будемо вчитися гарно говорити українською. Перед вами десять висловів, які потрібно відкоригувати таким чином, щоб вони відповідали нормам сучасної української літературної мови.
 1. «Оплачуємо за проїзд» – сплачуємо за проїзд, оплачуємо проїзд, платимо за проїзд.
 2. «Зараз без десяти шість» – за десять хвилин шоста, сімнадцять годин п’ятдесят хвилин, п’ятдесят хвилин на шосту.
3. «Вибачаюсь» – вибачте мені, перепрошую, даруйте.
 4. «Це дуже остроумний отвєт» - це дуже дотепна відповідь.
 5. «У мене сильна головна біль та насморк» - у мене сильний головний біль та нежить.
 6. «Розігрій на сковорідці картошку» - розігрій на пательні картоплю (бульбу, бараболю).
 7. «У мене красивий галстук?» – у мене гарна краватка?
 8. «Закрий форточку, бо дуже сильний сквозняк» - зачини кватирку, бо дуже сильний протяг.
9. «На протязі двох суток йшов сильний дощ» - протягом двох діб були сильні зливи (опади).
10. «Нижче по течії річки знаходиться красива бесідка» - нижче за течією річки знаходиться гарна альтанка.

Я вам буду називати іноземне ім’я, а вам потрібно назвати аналогічне українське.
1. Пабло – Павло.
2. Аксінья – Оксана.
3. Стів – Степан.
4. Хелен – Олена.
 5. Ханна – Ганна.
 6. Афанасій – Опанас.
 7. Ніколя – Микола.
8. П’єр – Петро.
9. Ірен – Ірина.
10. Анрі – Андрій.



4. Вікторина «ЗРОБЛЕНО В УКРАЇНІ».
 Учитель. Так. Батьківщина - це країна, в якій народилися наші діди - прадіди, тут народились і живемо ми. Це наша свята земля, рідна оселя  соловїна мова, невмируща пісня.
Пропоную вам невеличку вікторину, пов’язану з історією нашої держави.
Встановити відповідність «Українські свята». Перед вами аркуш, на якому ліворуч написано свято. Ваша задача поставити дату, коли в Україні відзначають це свято
1. Новий рік _________
2. Міжнародний жіночий день _______
3. День захисника України__________
4. Різдво________
5. День Конституції України_________
6. Старий Новий рік________
7. День Соборності України_________
8. День Незалежності України________
9. День Святого Миколая____________
10. День знань________
Відповіді:
1. 1 січня.
2. 8 березня.
3. 14 жовтня.
4.7 січня.
5. 28 червня.
6. 14 січня.
7. 22 січня.
8. 24 серпня.
9. 19 грудня.
10. 1 вересня.

5.Гра «Ця постать в історії»

Саме українці, сини і доньки своєї крани зробили її відомою на весь світ.Чи відомі вам такі прізвища і чим саме?
1.Джамала, Руслана ( І місце на Євробаченні).
2. Брати Кличко  (чемпіони світу з боксу).
3. Л. Каденюк  (перший укр. космонавт).
4.А.Шевченко (футболіст).
5. В. Вірастюк ( найсильніша людина в світі).
Продовжуємо пригадувати видатних людей нашої країни. Перед вами 10 тверджень, які стосуються видатних українців або подій, пов’язаних із Україною. Ваше задвдання – уважно перечитати їх, і якщо ви погоджуєтеся з твердженням, ставите «+», якщо не погоджуєтесь – «-».
1. «Заповіт» Т.Г. Шевченка перекладено 147 мовами світу («+»).
 2. Леонід Каденюк – Президент України («-», це перший космонавт України).
 3. Михайло Грушевський – перший космонавт України («-», це історик та політичний діяч).
 4. Пабло Пікассо був у захваті від робіт української народної художниці Катерини Білокур («+»).
 5. Пилип Орлик – автор першої у світі Конституції («+»).
 6. Леся Українка була дочкою відомої дитячої письменниці Олени Пчілки («+»).
7. Марко Вовчок – видатний український письменник («-», це письменниця).
 8. Ярослав Мудрий – великий князь, він побудував Золоті ворота та Софійський собор у Києві («+»).
9. Картина Іллі Рєпіна «Козаки пишуть листа турецькому султану» зберігається в Києві («-», у Харкові.)
 10. Сергій Бубка – видатний український спортсмен, який встановив багато світових рекордів у стрибках з жердиною («+»).

VІ. Дискусія.
Україна народила багато талановитих синів, дочок, які прославляли нашу землю в минулому і прославляють зараз. Безумовно, кожен з Вас – особистість і цілком імовірно, що ваше ім’я буде дописано ось у такому дереві славетних постатей, які привели Україну до року проголошення Акту Незалежності.
Робота з цитатами. Завдання для обговорення чи дискусії.
v «А ви думали, що Україна так просто. Україна — це супер. Україна — це ексклюзив. По ній пройшли всі катки історії. На ній відпрацьовані всі види випробувань. Вона загартована найвищим гартом. В умовах сучасного світу їй немає ціни». (Ліна Костенко)
v «Україна починається з тебе». (Чорновіл В. М.)
v «Ніхто нам не збудує держави, коли ми її самі не збудуємо, і ніхто з нас не зробить нації, коли ми самі нацією не схочемо бути» (В’ячеслав Липинський) «Біда України в тому, що нею керують ті, кому вона не потрібна». (М. Грушевський)
v «Україна — це вічність, не тільки сьогоднішня, але передусім майбутня й минула». (Ярослав Стецько).
Висновки, які учні роблять після вправи.

VІІІ. Заключна частина.
http://cs628331.vk.me/v628331470/ec2b/5N_F7bpiNNs.jpg Для підведення підсумків уроку використовується вправа «Долоні».

Орієнтовні запитання (можна скласти питання за принципом сенкану або на власний розсуд):
Великий палець – синонім до слова Україна;
Вказівний палець – прикметник до слова Україна;
Середній палець – що сподобалося під час роботи на уроці?
Безіменний палець – що було зайвим при проведенні уроку?
Мізинець – що я запам’ятаю про цей урок та тему?

ІХ. Підсумки уроку.
Заключне слово учителя

Плекаємо надію на те, що територіальна цілісність України залишиться непорушною. Нам слід пам’ятати про численні жертви наших співвітчизників, що покладені на вівтар незалежності, соборності, державності, проте пам’ятати тих, хто своєю працею веде нашу країну вперед. Пам’ятайте! Що ви - наша надія. Майбутнє України - у ваших руках. І кожен з Вас може зробити свій внесок у становлення нашої держави. Гарно навчайтесь, будьте справжніми синами й доньками своєї Батьківщини, своїми справами  примножуйте її славу, любіть і бережіть її!
І ведучий
Перше наше слово з нами повсякчас,
Мати-Україно, ти одна у нас!
Ниви і діброви, і садів окрас —
Рідна мати Батьківщино,
Ти ж одна у нас!
Хай же мир і дружба поєднають всіх,
І дзвенить дитячий безтурботний сміх.
Нам зоріє доля світла і ясна.
Рідна мати Батьківщино,
Ти ж у нас одна!


Ведучий.
 Нам є чим пишатися. Тому що:
 - Україна – найбільша країна, територія якої знаходиться повністю в Європі. - Географічний центр Європи заходиться неподалік містечка Рахів.
 - Українці зробили найбільший келих шампанського у світі.
 - Найдовший у світі тролейбусний маршрут 96 км з’єднує Ялту та Сімферополь.
 - Хрещатик – найкоротша центральна вулиця Європи. Її довжина усього 1225 м.
 - Найглибша у світі станція метро «Арсенальна» знаходиться у м. Києві і сягає 105,5 м.
 - Трембіта – найдовший музичний інструмент у світі.
- Українці розробили літак Ан-225 «Мрія» із найбільшою у світі вантажопідйомністю. - В Україні зосереджено чверть світового запасу чорнозему.
 - Олешківські піски – найбільша пустеля Європи, яка простягається на 160 тис. га.
 - Пам’ятники Т.Г. Шевченку встановлено більш ніж у 1200 містах світу і за кількістю поступаються лише Будді.
 Отже, пишаймося тим, що ми – українці!





Урок - музична відеовітальня.

ТЕМА. Музичні струни душі Шевченка
Мета: ознайомити учнів з творами Т. Г. Шевченка, покладеними на музику; розвинути естетичні смаки шляхом побаченого і почутого; залучити дітей до скарбниці рідної мови, прищеплювати любов і повагу до Шевченкового слова, формувати відчуття прекрасного; виховувати любов до рідного краю, української народної пісні, культуру слухання музики.
Обладнання: портрети Т. Шевченка різного періоду, мультимедійний  проектор, відеозаписи.
Форма проведення. Урок - музична відеовітальня.
Епіграф
Бувають щасливо обдаровані особи і бувають щасливо обдаровані
народи. Я бачив такий народ, народ-музику, це — українці.
П.І. Чайковський
ХІД ЗАХОДУ
Учениця
Тихо надворі. Ні вітру, ні хмар.
Ані шелесне верба височенька.
Наша Оленка відкрила «Кобзар»,
Вголос читає Тараса Шевченка.
Ген за рікою синіє гора,
В небі веселка розквітла казково.
Ніжно вплітається в гомін Дніпра
Добре і щире Шевченкове слово.

Ведучий 1. За багатовікову історію український народ створив неперевершену культурну традицію, скарби літописів, багатий фольклор з величним епосом козацьких дум, красою ліричних пісень, створив образну, співучу мову, наче призначену для поетів. Співучість і краса української народної пісні перелилися в чудові поезії Т.Г. Шевченка.

Виконання ученицею пісні «Зоре моя вечірняя зійди над  горою»»

Ведучий 2. Ступаючи життєвими стежками малого Тараса, замислюєшся: Мабуть, доля вирішила  ще з дитинства провести майбутнього генія через усі можливі пекельні кола.


Учень.
  А тиха доля, доленька Тараса                
  В вінку терновім, боса на снігу…                
  Втирала сльози, зронені завчасно,                 
 Співала люлі ще у сповитку.                 
  І проводжала маму Катрю в вічність,                  
  Разом з Тарасом   свічку їй несла.                  
 Тихенько в бур’яні писала вірші                    
 І малювала мрії крадькома.

Ще з ним ходила тих стовпів шукати,                
Що небо підпирають,                 
 Та дарма.                   
 Нема стовпів.                 
Лише дуби на чатах,                   
 Бо світ цей тлінь…                  
Одна душа жива!

Сценка
Тарас: 
 Мені тринадцятий минало,        
   Я пас ягнята за селом.          
 Чи то так сонечко сіяло,          
  Чи так мені чого було?           
 Мені так любо, любо стало,            
 Неначе в Бога…
Як прийде Оксана, скажу їй: « Ти моя зіронька.»        
    ( Входить Оксана )
Ось іди , Оксаночко , сюди, щось скажу тобі.
Оксана: Ну що?
Тарас:   Та йди ближче.
Оксана: Та й звідси почую.
Тарас:   Знаєш, я кидаю дяка і йду в Лисянку.
Оксана: А чого? Не помирилися?
Тарас:   Ні, не те. Буду учитися на маляра.
Оксана: О! підеш на маляра?
Тарас:   Років за два буду маляром!
Оксана: А що це таке маляр?
Тарас:   Як що? Що схотів, те й намалював. Схотів – дерево, схотів – хату, а схотів – козака
Оксана: Ти бач! Он воно що!
Тарас:   Зароблю грошей, поставлю хату з віконцями. Віконниці розмалюю лілеями або барвінками. А ще тебе змалюю і дивитимусь на тебе.
Оксана: Таке вигадаєш!
Тарас:   А ти знаєш оту пісню «Ой зійди, зійди, зіронько моя вечірняя»?
Оксана: Ну то й що?
Тарас:   Зіронька – то це ти!  
Оксана: Як це? Прирівняв! Чим же я до неї подібна?
Тарас:   Гарна ти! Немає кращої за тебе!

Ведучий 1. Чи знав, чи  думав тоді малий Тарас, що колись буде відомим. Прозаїк, художник, поет, він стане борцем за волю України, символом духовного життя нації, символом її незалежності. Його твори буде перекладено ста сорока сімома мовами, його вірші  стануть народними піснями. (Слайд)

Ведучий 2. Велику невгасиму любов до народної пісні Т.Г. Шевченко проніс через усе своє життя.  Вона з дитинства живила його мрії, звучала голосами кирилівських співаків, сумними переборами кобзарів і лірників. (слайд )

Учень

На розпутті кобзар сидить
Та на кобзі грає;
Кругом хлопці та дівчата —
Як мак процвітає.

Грає кобзар, виспівує,
Вимовля словами,
Як москалі, орда, ляхи
Бились з козаками;

Як збиралась громадонька
В неділеньку вранці;
Як ховали козаченька
В зеленім байраці.

Ведучий 1. Пісня стала найкращим другом Тараса. Вона була основою творчості та першою книжкою, з якої Т.Г.Шевченко довідувався про історію народу, його думки, почуття. Згодом про пісню поет писав: «Вона мене і порадить, і розважить, і правдоньку мені скаже».

Ведучий 2. Т.Г. Шевченко постійно вводив народні пісні, або хоч окремі рядки з них, у чудове мереживо своїх оригінальних творів. У повісті «Близнецы» Тарас Григорович використав понад 20 народних пісень. Іноді досить було одного рядка, щоб надихнути поета на багато неперевершених строф.

Ведучий 1.  За свідченнями сучасників, Шевченко мав добрий голос — приємного тембру баритон — і так співав народні пісні, що «брав за душу».

Ведучий 2. Таки істинна правда: є співаки від Бога.  А були ж  на нашій українській землі могутні баси –І. Паторжинський, Б.Гмиря . Наш земляк Борис Романович Гмиря , маючи унікальний голос і можливість співати на найвідоміших оперних сценах світу, часто виконував пісні на слова Тараса Григоровича  за кордоном, а Іван Сергійович  Паторжинський - видатний український бас, народний артист, чарівний і бархатний голос, виконував пісні на українській сцені.

Презентація «Думи мої, думи мої»

Ведучий 1. Т. Г. Шевченко дуже любив музику. Читаючи  його щоденники, повісті, можна знайти кілька сотень  розсипаних по текстах згадок про музику. Шевченко її дуже добре відчував, навіть більше того — він навчився сам грати на фортепіано, виконував нескладні твори Моцарта і Бетховена. І саме один з його улюблених  класичних музичних творів зараз прозвучить.

Виконання учнем класичного твору

Ведучий 2. Його значення для розвитку   української музики важко переоцінити.
Сучасні музиканти теж використовують творчий спадок великого Кобзаря. Так, українські гурти  «Кому вниз», «Мертвий півень», «Сад», «Гайдамаки» та українські виконавці Марія Бурмака, Ірина Білик  у своїх творчих доробках мають багато пісень на вірші Т. Г. Шевченка.

Презентація ( М. Бурмака «Ой скрикнули гуси»)


Ведучий 1. Згадаймо пісні на вірші Т. Г. Шевченка. Це: «Суботів», «До Основ’яненка», «Не нарікаю я на бога», «Розрита могила», «Калина», «Садок вишневий», «Вже років двісті», «Є на світі доля», «Тече вода з-під явора», «Було колись на Україні», «Молітесь браття», «І смеркає, і світає», «Нащо мені женитися», «Не завидуй багатому», «Над Дніпровою сагою», «Заповіт», «Не женися на багатій», «Реве та стогне».

Ведучий 22 . «Зоре моя вечірняя». « На розпутті кобзар сидить» , «Давно те минуло», «Тече вода в синє море», «Зацвіла в долині» , «І золотої й дорогої»,  «І мертвим, і живим, і ненародженим» та багато інших.

Учні читають ці вірші Т. Г. Шевченка напам’ять.



Давно те минуло,
Як мала дитина,
Сирота в ряднині,
Я колись блукав
Без свити й без хліба
По всій Україні,
Де Залізняк і Ґонта
З свяченим гуляв.

Давно те минуло,
Як тими шляхами,
Де йшли гайдамаки,
Малими ногами
Ходив я та плакав,
Та людей шукав,
Щоб добру навчили.

І ніхто не бачив,
Що мала дитина
У куточку плаче.
Спасибі, дідусю,
Що ти заховав
В голові столітній
Ту славу козачу:
Я її онукам
Тепер розказав!
Тече вода в синє море,
Та не витікає;
Шука козак свою долю,
А долі не має.
 
Пішов козак світ за очі;
Грає синє море,
Грає серце козацькеє,
А думка говорить:
 
Куди ти йдеш не спитавшись?
На кого покинув
Батька, неньку старенькую,
Молоду дівчину?
 
На чужині не ті люде,–
Тяжко з ними жити!
Ні з ким буде поплакати,
Ні поговорити!
 
Сидить козак на тім боці –
Грає синє море.
Думав, доля зустрінеться,–
Спіткалося горе.

А журавлі летять собі
Додому ключами.
Плаче козак – шляхи биті
Заросли тернями.


 
Зацвіла в долині
Червона калина,
Ніби засміялась
Дівчина-дитина.
 
Любо, любо стало,
Пташечка зраділа
І защебетала.
 
І вийшов до неї
З зеленого гаю
Козак молоденький;
Цілує, вітає,
 
Зацвіла в долині
Червона калина,
Ніби засміялась
Дівчина-дитина.

І золотої й дорогої
Мені, щоб знали ви, не жаль
Моєї долі молодої;
А іноді така печаль
Оступить душу, аж заплачу.
А ще до того, як побачу
Малого хлопчика в селі.
Мов одірвалось од гіллі,
Одно-однісіньке під тином
Сидить собі в старій ряднині.
Мені здається,  що се я,
Що це ж та молодість моя.
Мені здається, що ніколи
Воно не бачитиме волі,
Святої воленьки. Що так
Даремне, марне пролетять
Його найкращії літа,
Що він не знатиме, де дітись
На сім широкім вольнім світі,
І піде в найми, і колись,
Щоб він не плакав, не журивсь,
Щоб він де-небудь прихиливсь,
То оддадуть його в москалі

Учень
 Бандуристе, орле сизий!
Добре тобі, брате:
Маєш крила, маєш силу,
Є коли літати.
Тепер летиш в Україну —
Тебе виглядають.
Полетів би за тобою,
Та хто привітає.
Я й тут чужий, одинокий,
І на Україні
Я сирота, мій голубе,
Як і на чужині.
Чого ж серце б'ється, рветься?
Я там одинокий.
Одинокий... а Украйна!
А степи широкі!
Там повіє буйнесенький,
Як брат, заговорить;
Там в широкім полі воля;
Там синєє море
Виграває, хвалить бога,
Тугу розганяє;
Там могили з буйним вітром
В степу розмовляють,
Розмовляють сумуючи,
Отака їх мова:
"Було колись — минулося,
Не вернеться знову".
Полетів би, послухав би,
Заплакав би з ними...
Та ба, доля приборкала
Меж людьми чужими.

Якби мені черевики,
То пішла б я на музики,
Горенько моє!
Черевиків немає,
А музика грає, грає,
Жалю завдає!
 
Ой піду я боса полем,
Пошукаю свою долю,
Доленько моя!
Глянь на мене, чорнобриву,
Моя доле неправдива,
Безталанна я!
 
Дівчаточка на музиках
У червоних черевиках, —
Я світом нуджу.
Без розкоші, без любові
Зношу мої чорні брови,
У наймах зношу!

І мертвим, і живим, і ненародженим
землякам моїм в Украйні і не в Украйні
моє дружнєє посланіє
 
І смеркає, і світає,
День божий минає,
І знову люд потомлений
І все спочивачу.
 
Тілько я, мов окаянний,
І день і ніч плачу
На розпуттях велелюдних,
І ніхто не бачить,
 
І не бачить, і не чує
Оглухли, не чують;
Кайданами міняються,
Правдою торгують.
 
І господа зневажають,
Людей запрягають В тяжкі ярма.
Орють лихо, Лихом засівають,
А що вродить? побачите,
Які будуть жнива!
 
Схамениться,Діти юродиві!
Подивиться на рай тихий,
На свою країну,
Полюбіте щирим серцем
Велику руїну,
 
Розкуйтеся, братайтеся!
У чужому краю
Не шукайте, не питайте
Того, що немає
І на небі, а не тілько
На чужому полі.
В своїй хаті своя й правда,
І сила, і воля.
 
Умийтеся! образ божий
Багном не скверніте.
Не дуріте дітей ваших,
Що вони на світі
На те тілько, щоб панувать...
 
Доборолась Україна
До самого краю.
Гірше ляха свої діти
Її розпинають
Замість пива Кров праведную
із ребер точать.
Просвітити, кажуть, хочуть
Материні очі
 
Розкуйтеся, братайтеся!
У чужому краю
Не шукайте, не питайте
Того, що немає
І на небі, а не тілько
На чужому полі.
В своїй хаті своя й правда,
І сила, і воля


Ведучий 1. Музикальність особи Т. Шевченка, нерозривність з народною піснею яскраво відбилися на його поетичній творчості. А це в свою чергу сприяло широкому втіленню його поезії в музиці (дослідники нараховують понад дві тисячі композицій на слова Т. Шевченка).


Ведучий 2. Шевченко дуже любив музику взагалі. Відвідував усі оперні прем’єри, престижні концерти. Він прегарно розумівся на творах Моцарта, Бетховена, захоплювався творами Гайдна, Вебера, Мендельсона, Шопена, Чайковського, Глінки, Тарас Шевченко – наймузичніший поет у світовій літературі.

Ведучий 1.  Наспівність , мелодійність поезії Шевченка дала поштовх до написання численних  музичних композицій майже всім українським композиторам. Найбільшу кількість творів на слова Шевченка написав Микола Лисенко. Першим з  друкованих музичних творів на текст Шевченка є солоспів «Сирота» («Нащо мені чорні брови»), який виконала Оксана Петрусенко- «наш український Соловейко», -так говорили її сучасники.

Презентація-кліп («Нащо мені чорні брови»)

Ведучий 1. На твір письменника «Лілея» Костянтин Данькевич написав музику та у 1949р. був поставлений балет.

1 Презентація (балет «Лілея»).
 2. Вірш «Лілея» читає учениця




За що мене, як росла я
Люде не любили?
За що мене, як виросла,
Молодую вбили?
За що вони тепер мене
В палатах вітають,
Царівною називають,
Очей не спускають
З мого цвіту? Дивуються,
Не знають, де діти!
Скажи мені, мій братику,
Королевий Цвіте!»
«Я не знаю, моя сестро».
І Цвіт Королевий
Схилив свою головоньку
Червоно-рожеву
До білого пониклого
Личенька Лілеї.
І заплакала Лілея
Росою-сльозою…
Заплакала і сказала:
«Брате мій, з тобою
               Ми давно вже кохаємось
А я й не сказала,
Як була я людиною,
Як я мордувалась.
Моя мати… чого вона,
Вона все журилась
І на мене, на дитину,
Дивилась, дивилась
І плакала? Я не знаю,
Мій брате єдиний!
Хто їй лихо заподіяв?
Я була дитина,
Я гралася, забавлялась,
А вона все в’яла,
Та нашого злого пана
Кляла-проклинала.
Та й умерла. А мене пан
Взяв догодувати.
Я виросла, викохалась
У білих палатах.
Я не знала, що байстря я,
Що його дитина.
Пан поїхав десь далеко,
А мене покинув.
І прокляли його люде,
Будинок спалили…
А мене, не знаю за що,
Убити не вбили,
Тілько мої довгі коси
Остригли, накрили
Острижену ганчіркою.
Та ще й реготались.
Жиди навіть нечистії
На мене плювали.
Отаке-то, мій братику,
Було мені в світі.
Молодого, короткого
Не дали дожити
Люде віку. Я умерла
Зимою під тином,
А весною процвіла я
Цвітом при долині,
Цвітом білим, як сніг, білим!
Аж гай звеселила.
Зимою люде… Боже мій!
В хату не пустили.
А весною, мов на диво,
На мене дивились.
А дівчата заквітчались
І почали звати
Лілеєю-снігоцвітом;
І я процвітати
Стала в гаї, і в теплиці,
І в білих палатах.
Скажи ж мені, мій братику,
Королевий Цвіте,
Нащо мене Бог поставив
Цвітом на сім світі?
Щоб людей я веселила,
Тих самих, що вбили
Мене й матір?.. Милосердий
Святий Боже милий!»
І заплакала Лілея,
А Цвіт Королевий
Схилив свою головоньку
Червоно-рожеву
На білеє пониклеє
Личенько Лілеї.






Ведучий 2. Не залишають без уваги своїх маленьких глядачів і  мультиплікатори, які створюють  сучасні мультфільми на слова Кобзаря .

Показ відеозапису мультфільму «Садок вишневий»


Ведучий 1. У Тараса Шевченка, як відомо, дітей не було. Але сьогодні в Києві живуть потомки його молодшого брата Йосипа, син якого – Трохим – похресник великого українського поета. Праправнучка Трохима викладає німецьку мову в одній із столичних шкіл. Її ж внуки – Михайло і Василь –наймолодші потомки Шевченка. Михайло закінчив оркестровий факультет Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського, грає на віолончелі. Пише музику, працює над обробкою народних пісень, створює п’єси. Василь закінчив музичну школу імені М. В. Лисенка в Києві. Геній Шевченка живе у його потомках і у всіх нас, українцях!

Ведучий 2. У кожного – свій Шевченко, бо всяк вибирає в його спадщині те, що йому найближче. А спадщина його невичерпна, як власне сама українська пісня, українська мова і сам український народ.


Кліп «І мертвим , і живим , і ненародженим (посланіє)»





Відеопоезія

І.Франко "Мій Ізмарагд" https://docs.google.com/presentation/d/1MsbafPUgISTW1zgHe_e57goEoqnP6uXIpoocpdPNgLU/edit?usp=sharing